|
online |
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości |
|
|
Witamy na stronie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin
Noworocznie w Izbie Tradycji |
|
|
|
Wpisał Barbara Chojnowska
|
Wtorek, 17. Czerwiec 2014 19:24 |
14 stycznia 2014 roku członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin zebrali się w barcińskiej Izbie Tradycji na pierwszym posiedzeniu w Nowym Roku. Spotkanie było okazją do podsumowania roku minionego, przedyskutowania kilku istotnych dla stowarzyszenia problemów oraz ustalenia i przeanalizowania zadań, wyznaczonych na rok 2014. Podsumowano przede wszystkim wydarzenia związane ze zorganizowanym we wrześniu widowiskiem historyczno-religijnym oraz podjęto temat organizacji spotkania podsumowującego to wydarzenie. Uroczyste spotkanie ze wszystkimi uczestnikami widowiska oraz osobami zaangażowanymi w jego przygotowanie ma być formą podziękowania za ich bezinteresowną i nieocenioną pomoc. Uroczystość ma być jednocześnie okazją do zaprezentowania folderu informacyjnego, który będzie doskonałą pamiątką z wydarzenia.
Przedyskutowano również zakres działalności Towarzystwa w bieżącym roku i ustalono plan pracy w 2014 roku wraz z omówieniem kolejnych jego punktów.
Plan pracy na 2014 rok: 1. Sympozjum „Św. Wojciech w Barcinie – legenda i rzeczywistość”. 2. Plener malarski. 3. Widowisko plenerowe „Św. Wojciech w Barcinie”. 4. Włączenie się w wystawę „Historia Barcina – gwara, hafty, stare fotografie mieszkańców” 5. Współorganizowanie konkursu "Barcin - moje miasto, moja Mała Ojczyzna". 6. Ustalenie terminu walnego zebrania. 7. Termin spotkania w Bibliotece z wykonawcami widowiska.
Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że członkowie TMMiGB powinni podejmować wielokierunkowe działania służące promowaniu miejsc w gminie Barcin. Realizowanie nowych przedsięwzięć nie może przysłaniać dotychczasowego dorobku Stowarzyszenia. Dlatego dużą uwagę należy poświęcić promowaniu gminnych kapliczek i miejsc sakralnych, które zachowano od zapomnienia dzięki książkom wydanym w latach ubiegłych oraz licznym spotkaniom organizowanym przez głównego inicjatora i pasjonata gminnych kapliczek, śp. Zdzisława Bokwę.
|
Zmieniony: Wtorek, 17. Czerwiec 2014 19:31 |
|
Konkurs na stracha rozstrzygnięty |
|
|
|
Wpisał Barbara Chojnowska
|
Piątek, 14. Marzec 2014 19:24 |
Wielkie historyczne wydarzenie - inscenizacja "Święty Wojciech w Barcinie", która została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin, obfitowało w wiele dodatkowych atrakcji. Jedną z nich był finał konkursu "Barcińskie strachy na wróble", który odbył się podczas pikniku historycznego na placu przy kościele św. Jakuba w Barcinie.
Ogłoszony na początku września 2013 roku konkurs na stworzenie najciekawszej kukły stracha na wróble, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony zarówno wieloosobowych grup, jak i pojedynczych osób. Prace konkursowe zaczęły napływać do siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie na długo przed finałem zabawy. Dlatego jury obradujące w składzie: Grażyna Konarzewska, Krzysztof Wilk, Halina Krystek, Jerzy Krystek, miało nie lada orzech do zgryzienia. W końcu, po burzliwych naradach, tuż po zakończeniu widowiska ogłoszono wyniki konkursu.
 Wszystkim uczestnikom zostały przyznane pamiątkowe dyplomy, a laureatom – nagrody rzeczowe. Finaliści mieli ponadto wielką okazję do zrobienia sobie zdjęcia z samym królem. Pamiątkowa fotografia z samym Bolesławem Chrobrym to przecież nie w kij dmuchał!!!
 Poniżej podajemy listę zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach. Laureatom jeszcze raz bardzo serdecznie gratulujemy. I kategoria wiekowa
I nagroda: Anna Pośpiech – Przedszkole nr 2 w Barcinie Wyróżnienia: - Filia Biblioteki nr 1 w Barcinie, - Przedszkole nr 1 w Barcinie.
II kategoria wiekowa
I nagroda: Szkoła nr 1 w Barcinie Wyróżnienia: - Wiktoria Tomczyk, - Klaudiusz Ciesielski, - Świetlica MDK w Mamliczu, - Filia Biblioteki nr 1 w Barcinie,
III kategoria wiekowa
I nagroda: MDK w Krotoszynie Wyróżnienia: - Szkoła Podstawowa nr 1 w Barcinie, - Gimnazjum nr 1 w Barcinie, - Świetlica MDK w Piechcinie
IV kategoria wiekowa
I nagroda: Środowiskowy Dom Samopomocy w Barcinie Wyróżnienia: - Filia Biblioteki nr 1 w Barcinie
|
Święty Wojciech powrócił do Barcina |
|
|
|
Wpisał Barbara Chojnowska
|
Poniedziałek, 10. Marzec 2014 13:53 |
15 września 2013 roku w Barcinie historia stała się teraźniejszością, a jego mieszkańcy cofnęli się w czasie do początków X wieku... Zgromadzeni w okolicach starej części miasta ludzie nie tylko mogli poznać zaprzeszłą historię państwa polskiego i samego Barcina, ale przede wszystkim poczuć się jak ludzie żyjący w tamtych czasach - zagrać w ówczesną grę czy skosztować starodawnego jadła. Wszystko to za sprawą widowiska historyczno-religijnego „Sanctus Adalbertus in Barthcino – Święty Wojciech w Barcinie", które zorganizowało Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin oraz parafia pw. św. Jakuba Większego w Barcinie.
Ta pierwsza impreza plenerowa, którą Towarzystwo przygotowywało od wielu miesięcy, miała przede wszystkim na celu przybliżyć mieszkańcom miasta zapomniany wątek barcińskiej historii i przypomnieć bliski związek znanego misjonarza i patrona Polski - świętego Wojciecha z dziejami pradawnego Barcina. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia byli Miejski Dom Kultury i Środowiskowy Dom Samopomocy. Widowisko było dofinansowane z budżetu Gminy Barcin w ramach zadania publicznego pod nazwą „Barcińskie peregrynacje do zarania dziejów – w poszukiwaniu okruchów zapomnianej przeszłości”.
Zaprezentowana inscenizacja historyczna opierała się na znanej legendzie o św. Wojciechu, którego orszak w czasie swojej podróży misyjnej na Prusy zatrzymał się na nocleg tuż przy barcińskim wzgórzu. To właśnie podczas tego krótkiego pobytu w miasteczku, nawrócił pogańskich jeszcze mieszkańców Barcina na chrześcijaństwo.
Widowisko podzielone było na dwie części. Pierwsza część, przedstawiająca codzienne życie dziesięciowiecznych wieśniaków oraz ich pogańskie obrządki, odbyła się pod Górą św. Wojciecha w Barcinie. To właśnie pod wzgórze przybył misjonarz, aby nawracać niewiernych.
Następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia przeszli ulicami miasta pod kościół pw. św. Jakuba.
Na przykościelnym placu rozpoczęła się druga część widowiska. Ucharakteryzowani w stroje z tamtej epoki przedstawili moment wykupienia trumny z ciałem świętego. Legendarny wdowi grosz przeważył szalę z trumną.
Następnie wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w pikniku historycznym, na którym zapewniono mnóstwo atrakcji oddających ducha średniowiecznej epoki. Można było zmagać się w konkursie nawlekania nitki na igłę w rycerskich rękawicach, a co odważniejsi mogli dać się zakuć w dyby.
Dla zgromadzonych czekało również swojskie jadło i napitki.
Mimo nieprzychylnej niestety pogody widowisko spotkało się z ogromnym entuzjazmem zgromadzonych mieszkańców Barcina i okolic, którzy żywo reagowali na wszystkie elementy inscenizacji. Dlatego była to pierwsza plenerowa impreza organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin, ale z całą pewnością nie ostatnia.
Dodać w tym miejscu należy, że widowisko nie mogłoby się odbyć, gdyby nie ogrom bezinteresownej pracy, jaką włożyli wszyscy organizatorzy, aktorzy i uczestnicy imprezy, którym Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin jeszcze raz serdecznie dziękuje za udział w przedsięwzięciu. |
Zmieniony: Poniedziałek, 10. Marzec 2014 14:08 |
Widowisko historyczno-religijne |
|
|
|
Wpisał Barbara Chojnowska
|
Niedziela, 08. Wrzesień 2013 11:13 |
|
Wpisał Barbara Chojnowska
|
Poniedziałek, 02. Wrzesień 2013 19:42 |
Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin ogłasza wyjątkowy konkurs, nawiązujący do starej tradycji strachów na wróble, używanych od wieków dla odstraszania ptaków z pól uprawnych i sadów.
Poniżej przedstawiamy regulamin konkursu, który organizowany jest w związku z planowanym przez Stowarzyszenie widowiskiem historyczno-religijnym "Święty Wojciech w Barcinie", nawiązującym do najświetniejszej lokalnej legendy - przejazdu orszaku z ciałem św. Wojciecha, czeskiego misjonarza i męczennika katolickiego. Wszystkich chętnych, zarówno dzieci, jak i dorosłych, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konkursie. Wkrótce na naszej stronie pojawi się więcej informacji dotyczących samego widowiska, które odbędzie się w Barcinie w dniu 15 września 2013 roku przy Górze św. Wojciecha oraz przy kościele pw. św. Jakuba. Regulamin konkursu „Barcińskie strachy na wróble” Organizator: Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin Czas trwania: od 2 września 2013 r. do 15 września 2013 r.
Forma i temat: Wykonanie kukły stracha na wróble o wysokości minimalnej 1,5 m z materiałów dowolnych. Mile widziana inwencja własna poprzez dodawanie elementów naturalnych i roślinnych (m. in. owoców, sezonowych, kwiatów oraz liści, itp.). Kukła powinna posiadać element umożliwiający ustawienie jej w pozycji pionowej (ostre zakończenie lub podstawka). Każda praca powinna być oznaczona godłem lub pseudonimem wykonawcy lub wykonawców (dopuszcza się prace zbiorowe) oraz określenie kategorii wiekowej w sposób trwały przymocowane do kukły. Do pracy należy dołączyć zaklejoną kopertę, oznaczoną kategorią wiekową wykonawców oraz tym samym co na kukle godłem. Koperta powinna zawierać następujące informacje: nazwisko i imię autora, dokładny adres oraz wiek autora. W przypadku prac zbiorowych – nazwa jednostki lub organizacji wykonującej.
Uczestnicy: I kat. wiekowa – przedszkola, II kat. wiekowa – szkoły podstawowe, III kat. wiekowa – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, IV kat. wiekowa – dorośli powyżej 18 lat.
Cele konkursu: - rozwijanie umiejętności manualnych, - rozbudzanie wyobraźni estetycznej, - pielęgnowanie tradycji.
Kryteria oceny prac: 1. Wartość merytoryczna i zgodność z tematyką. 2. Forma pracy. 3. Pomysłowość i oryginalność. 4. Ogólna estetyka pracy konkursowej.
Warunki dla uczestników: Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie oryginalnej kukły stracha na wróble, zawierającej jak najwięcej elementów dekoracyjnych, wykorzystującej dostępne aktualnie materiały roślinne i inne. Prace należy przekazać do Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie przy ulicy Kościelnej 13 do dnia 13 września 2013 roku do godziny 18.00 lub dnia 15 września 2013 roku w godzinach od 14.00 do 15.00 bezpośrednio do Organizatora na placu przy kościele św. Jakuba Większego.
Miejsce i czas rozstrzygnięcia konkursu: plac parkingowy przy kościele pw. św. Jakuba w Barcinie przy ulicy Kościelnej, 15 września 2013 rok, godzina 16.00 – 17.00 (po zakończeniu głównej części widowiska)
Informacje pozostałe: Komisja konkursowa powołana przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin w dniu 15 września (w trakcie trwania widowiska religijno-historycznego „Św. Wojciech w Barcinie”) dokona oceny zgłoszonych prac i wyboru najlepszych. Wszystkim uczestnikom zostaną przyznane pamiątkowe dyplomy, a laureatom – nagrody rzeczowe. Zdjęcia nagrodzonych prac zostaną umieszczone w publikacji przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Prace konkursowe będą stanowiły własność Organizatora i zostaną wystawione na terenie Barcina.
Wszystkich dodatkowych informacji o konkursie udzielają:
Informacje merytoryczne: Teresa Kaczmarek – 383 25 48 Barbara Chojnowska – 692 219 039
Informacje od strony plastycznej: Grażyna Konarzewska – 383 20 47
|
Zmieniony: Poniedziałek, 02. Wrzesień 2013 20:27 |
|
|
|
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>
|
Strona 8 z 17 |
|