Pamiątkowy wieszak PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 21. Czerwiec 2011 14:12

Świat jest małym!!!

Przyszedłszy jednego razu do znajomych, chciałem powiesić swój płaszcz. Podano mi wieszak z tym napisem, który figuruje na załączonym zdjęciu. Na drugiej stronie drewnianej części był napis po niemiecku tej samej treści. Wieszak ten reklamujący firmę pochodził, więc z dużego składu konfekcyjnego Wojciecha Wroneckiego, jaki funkcjonował przed ostatnią wojną w Barcinie przy ulicy 4. Stycznia, obok sklepu rzeźnika Wilhelma Friedricha (obecnie budynek ten jest przebudowany). A jak świadczy archaiczna pisownia, wieszak ów datuje się jeszcze z czasów zaborów i ma co najmniej 90 lat.

 

Wkrótce wyjaśniło się jego pochodzenie i przebyta droga do Grudziądza. Znalazłem się bowiem w mieszkaniu wnuczki Wojciecha Wroneckiego (ur. 20 III 1869r. w Kazimierzu pow. pleszewski, zm. 06 I 1940r. w Barcinie) i Marianny Wroneckiej (ur. 25 XI 1868r. w Nowej Wsi pow. szamotulski, zm. 11 VII 1951 w Grudziądzu). Ich to wizerunki są widoczne na zdjęciu, które wykonała na moją prośbę wnuczka - mgr farm. Maria Łatuszyńska, która była wielokrotnie w odwiedzinach u dziadków w Barcinie i wiele pamięta z tych pobytów.
 
W latach powojennych wdowa - pani M. Wroniecka przebywała u swojej rodziny w Grudziądzu i po śmierci została tutaj pochowana, z dala od męża. Wieszak był stale używany przez Nią i potem przez domowników w codziennym życiu, ale zachował się.

Nadmienić trzeba, że patriotyczna rodzina Wroneckich była powszechnie znaną oraz szanowaną w Barcinie i zasłużyła się wielce w czasach powstania wielkopolskiego, jak to czytamy na kartach monografii o walkach powstańców w 1919 roku.

Ten pamiątkowy już dzisiaj wieszak zostanie przy okazji przywieziony do Izby Tradycji, jako pewna osobliwość z przeszłości miejscowego handlu.        

Jerzy Krzyś
Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:57