Zachowani od zapomnienia PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Czwartek, 26. Kwiecień 2012 16:07

4 stycznia 2012 roku, w dniu 93 rocznicy wyzwolenia Barcina z rąk niemieckiego okupanta, w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta premiera drugiego, poszerzonego wydania książki "Udział mieszkańców Barcina i okolic w Powstaniu Wielkopolskim w latach 1918-1919". Publikację zredagowały trzy członkinie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin, panie Stefania Szadłowska, Teresa Kaczmarek i Barbara Chojnowska.   

 
 

Uroczystość premiery wydawnictwa uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz gminy, wielu organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw, ale również członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin oraz wielu innych znamienitych gości.

 


Ci, którzy zabrali głos, zgodnie podkreślali znaczenie tej książki, która jest kolejną istotną cegiełką wzmacniającą fundamenty lokalnej tożsamości. Zaznaczali, że publikacja pozwoli uchronić od zapomnienia tak ważny element historii Barcina oraz wzmocni lokalny patriotyzm.

 

 

Promocyjne spotkanie zakończyła krótka inscenizacja słowno-muzyczna, którą zaprezentowała sekcja teatralna Miejskiego Domu Kultury pod przewodnictwem pani Teresy Wilk. Wyrecytowano patriotyczne wiersze i zaśpiewano pieśni, które w czasie Powstania zagrzewały do boju bohaterskich żołnierzy. Występ, będąc świetną lekcją historii, był jednocześnie hołdem złożonym na cześć tych, którym w 1919 roku zawdzięczaliśmy wolność... 

 

    
Najnowsze wydanie publikacji "Udział mieszkańców Barcina i okolic w Powstaniu Wielkopolskim w latach 1918-1919" jest kontynuacją pierwszej książki pod tym samym tytułem, wydanej w 2009 roku. Jej autorami byli Teresa Kaczmarek, Stefania Szadłowska oraz Zdzisław Bokwa. Wielomiesięczna praca nad systematyzowaniem ogromnej ilości nowych materiałów zaowocowała powstaniem kolejnej publikacji, uzupełnionej o nowe relacje i wspomnienia powstańców wielkopolskich, ale również o nowe archiwalne fotografie i dokumenty.  

Drugie wydanie książki wydrukowanej w nakładzie 500 egzemplarzy, powstało dzięki wsparciu finansowemu gminy Barcin oraz dziesięciu firm, którym nie jest obojętna lokalna historia. Publikacja nie jest niestety dostępna w sprzedaży, ale można ją wypożyczyć w barcińskiej Bibliotece Miejskiej.

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:52