Barcin Moje Miasto - Moja Mała Ojczyzna PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 23. Maj 2012 14:59

12 kwietnia w barcińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się kolejny już XI finał konkursu "Barcin Miasto - Moja Mała Ojczyzna" skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jego współorganizatorem jest, jak co roku, Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin.  

 


Do konkursu sprawdzającego wiedzę z zakresu wiadomości o gminie Barcin oraz o powiecie żnińskim przystąpiły drużyny reprezentujące szkoły z terenu gminy Barcin: Szkołę Podstawową nr 1 w Barcinie, Szkołę Podstawową nr 2 w Barcinie, Szkołę Podstawową w Piechcinie, Gimnazjum nr 1 w Barcinie oraz Gimnazjum w Piechcinie.

Do turnieju wszystkie drużyny przygotowywały się na długo przed jego finałem. Jeszcze przed ostateczną rozgrywką w Bibliotece uczestnicy mieli za zadanie opracowanie i przygotowanie w formie albumu biografii znanych i zasłużonych mieszkańców Barcina i okolic. Prace opisujące sylwetki między innymi Dobromiry Czajkowskiej, Jadwigi Dziurgiel, Czesława Michalskiego, Henryka Napieralskiego czy Krzysztofa Wilka jury oceniało zarówno pod względem treści, jak i estetyki wykonania.

 

 


Podczas odbywającego się w Bibliotece finału konkursu drużyny prezentowały wcześniej wykonane prace. Ponadto musiały odpowiedzieć na dziewięć pytań podzielonych na bloki tematyczne dotyczące historii gminy Barcin, życia kulturalnego i samorządowego gminy oraz historii i życia kulturalno-samorządowego powiatu żnińskiego. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: historyk - Maria Siekierska, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej - Elżbieta Pałka oraz reprezentant barcińskiego Urzędu Miejskiego - Jarosław Drozdowski.

Konkurs zwyciężyła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Barcinie; miejsce drugie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie, z kolei na miejscu trzecim uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej z Piechcina. Drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie oraz z Gimnazjum nr 2 w Piechcinie zajęły kolejno miejsca czwarte i piąte.

Wszyscy uczestnicy otrzymali między innymi nagrody książkowe, ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Publikację "Udział mieszkańców Barcina i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919" w imieniu Stowarzyszenia wręczył prezes TMMiGB - Zdzisław Bokwa.

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:51