O miejscach kultu religijnego w barcińskiej bibliotece PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Czwartek, 18. Październik 2012 16:20

3 października 2012 roku Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Barcin zorganizowało w barcińskiej książnicy wernisaż i wystawę fotografii pt. "Przydrożne kapliczki i krzyże na terenie gminy Barcin". Spotkanie zaaranżowano na podstawie publikacji opracowanej przez Zdzisława Bokwę "Miejsca kultu religijnego na terenie gminy Barcin".

Oprócz licznie przybyłych na spotkanie mieszkańców okolicznych wiosek i opiekunów przydrożnych kapliczek i krzyży, uroczystość zaszczycili swoją obecnością również Prezes Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego - Stefan Czarnecki, członek wspomnianego żnińskiego towarzystwa - Zbigniew Zwierzykowski oraz właścicielka sieleckiego pałacu - Katarzyna Rodziewicz.

 Zebrani goście mieli okazję zobaczyć galerię zdjęć miejsc kultu religijnego, wykonanych przez członków Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin podczas uroczystości majowych, które odbywają się w gminie niemal każdego roku oraz wysłuchać ciekawe, niejednokrotnie bardzo dramatyczne historie tych miejsc i ludzi, którzy je pielęgnują.

Prowadzący spotkanie na zmianę Zdzisław Bokwa oraz Ewa Słowińska zaprezentowali dzieje okolicznych krzyży i kapliczek, które od wielu dziesiątków lat urozmaicają krajobraz gminy Barcin. Jednak nie to było głównym celem uroczystości. Spotkanie było przede wszystkim ukłonem podziękowania w stronę wszystkich opiekunów kapliczek i krzyży, uhonorowaniem ich bezinteresownej, ofiarnej pracy na rzecz lokalnej historii i tradycji. Bowiem zarówno coraz piękniejszy wygląd gminnych krzyży i kapliczek oraz duża ilość gości przybyłych na wystawę są dowodem na to, że tradycja pielęgnowania okolicznych miejsc kultu religijnego nadal żyje w mieszkańcach okolicznych wsi, a historia religijnej tożsamości gminy Barcin cieszy się w dalszym ciągu dużym zainteresowaniem.

Książka "Miejsca kultu religijnego na terenie gminy Barcin" pod redakcją Zdzisława Bokwy wydana pod szyldem Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin ukazała się w 2010 roku i zawierała historie przydrożnych krzyży i kapliczek, położonych w okolicznych miejscowościach. Obecnie trwają prace nad jej poszerzonym wydaniem, uzupełnionym o dzieje miejscowych kościołów i cmentarzy, które chociaż częściowo już nie istnieją, ale pozostawiły po sobie wiele śladów zarówno w dokumentach, jak i w pamięci wielu mieszkańców gminy Barcin.

 

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:43