„Barcin Moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna” po raz dwunasty PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 21. Sierpień 2013 13:53

18  kwietnia 2013 r. w Bibliotece Publicznej w Barcinie odbyła się kolejna - XII już edycja konkursu „Barcin Moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna”, którego stałym współorganizatorem jest Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Konkurs, którego uczestnikami są uczniowie gminnych szkół podstawowych i gimnazjalnych służyć ma popularyzowaniu wiedzy kulturalno-historycznej wśród lokalnej społeczności i od wielu już lat systematycznie budzi zainteresowanie mieszkańców dziejami Barcina i okolic.

Ideą konkursu jest próba zaangażowania uczniów do systematycznej pracy na długo przed ostatecznym finałem. Warunkiem uczestnictwa jest bowiem wspólne przygotowanie przez uczniów całej szkoły pisemnych prac na konkretny temat, które jury ocenia na oddzielnym posiedzeniu jeszcze przed
rozpoczęciem konkursu, oceniając zarówno ich formę, jak i treść. Podczas uroczystego finału trzyosobowe grupy reprezentantów swoich szkół przedstawiają wcześniej przygotowane prace, a następnie odpowiadają na 9 pytań o różnym stopniu trudności i dotyczących trzech najważniejszych obszarów tematycznych: historii gminy Barcin, życia kulturalnego i samorządowego gminy Barcin oraz historii i życia kulturalno-samorządowego powiatu żnińskiego.

Uczestnikami tegorocznej edycji konkursu były cztery szkoły z gminy Barcin: Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 2 z Barcina, Szkoła Podstawowa z Piechcina oraz Gimnazjum z Barcina, które w ramach pierwszego etapu wykonały pracę na temat stowarzyszeń i organizacji działających na terenie gminy Barcin.

Bezpośrednią rywalizację zwyciężyło Gimnazjum nr 1 z Barcina, reprezentowane przez Olgę Smolińską, Szymona Smaruj i Kacpra Tabaczyńskiego. Drugie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa z Piechcina reprezentowana przez Darię Brodę, Sandrę Kwiatkowską i Kamila Kalkę, miejsce trzecie zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 z Barcina, którą reprezentowali: Agnieszka Butowt, Paulina Małodzińska i Jakub Kozłowski, a na miejscu czwartym uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 1 z Barcina. 


 

Zwycięska szkoła otrzymała okolicznościowy grawerton, a pozostałe szkoły pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz opiekun zwycięskiej drużyny otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną w Barcinie. Uczestników konkursu i opiekuna zwycięzców książką i upominkami reklamującymi naszą gminę nagrodził również barciński Urząd Miejski.


Jurorami konkursu XII edycji byli: pani Elżbieta Pałka, pan Jarosław Drozdowski oraz pani Maria Siekierska.
Patronat nad konkursem „Barcin Moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna” objął Burmistrz Barcina, pan Michał Pęziak.


 

 

Zmieniony: Środa, 21. Sierpień 2013 14:13