Barcin w trzech kolorach - trzeci Marsz Króli przeszedł ulicami miasta PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 18. Styczeń 2017 19:54

W mroźny, ale słoneczny piątek 6 stycznia 2017 roku przez barcińskie ulice po raz trzeci przeszedł uroczysty orszak prowadzony przez Mędrców, który po raz kolejny zorganizowało Towarzystwo Miłośników Miasta i gminy Barcin wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy, parafią pw. Maksymiliana Kolbego, parafią pw. św. Jakuba Większego, Biblioteką Publiczną, Strażą Pożarną w Barcinie, Wodną Drużyną Harcerską w Barcinie, Szkołami Podstawowymi nr 1 i 2 w Barcinie oraz Zespołem Szkół w Barcinie.

Tegoroczna uroczystość zgromadziła wyjątkowo dużą liczbę uczestników. Chętni do udziału w obchodach święta przyłączyli się do trzech pochodów, które wyruszyły z trzech różnych miejsc gminy Barcin (z Wolic, ze Starego Miasta i spod Hali Widowiskowej w Barcinie), symbolizując trzy różne kontynenty (Afrykę, Europę i Azję). Każdy pochód – posiadający własną flagę i inne atrybuty – ustrojony w trzy różne kolory (błękitu, czerwieni i zieleni) podążał w miejsce spotkania i połączenia trzech mniejszych orszaków w jeden wspólny korowód.


Marsz został urozmaicony krótką inscenizacją, która została zaprezentowana na schodach Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie i odwoływała się do biblijnej sceny wizyty Trzech Mędrców u króla Heroda. To właśnie tam zmierzały wszystkie trzy pochody, które już jako jeden podążyły za Mędrcami do kościoła pw. św. Maksymiliana, aby oddać pokłon Jezusowi.

 

Uroczystość pod hasłem "Pokój i dobro" urozmaicono ponadto występami dwóch chórów: Chóru Kościelnego przy parafii pw. św. Maksymiliana i Chóru „Relaks” oraz występami młodych wykonawców z ogniska muzycznego funkcjonującego przy MDK Barcin.

Po Orszaku oraz części inscenizacyjno-muzycznej uczestnicy zostali zaproszeni na dziedziniec kościoła pw. św. Maksymiliana, na którym pan Andrzej Stachowiak częstował rozgrzewającym napojem. Gorący imbirowy trunek rozgrzał wszystkich uczestników, którzy wspólnie spędzili ten słoneczny, ale mroźny piątek na celebrowaniu jednego z najpiękniejszych i najbarwniejszych Świąt w tradycji chrześcijańskiej.


Trzeci Barciński Orszak Trzech Króli zgłoszono do Fundacji „Orszak Trzech Króli”, która jest inicjatorem i organizatorem największych jasełek ulicznych na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie oraz orszaków w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie. Dzięki fundacji uczestnicy barcińskiego korowodu otrzymali oficjalne flagi, śpiewniki i korony, które ozdabiały wiele innych orszaków zorganizowanych tego dnia w całej Polsce.
Zmieniony: Niedziela, 29. Styczeń 2017 00:21