Wydaliśmy pierwszą książkę PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Sobota, 02. Styczeń 2010 16:08

29 grudnia 2009 w barcińskim Miejskim Domu Kultury odbyła się prezentacja książki "Udział mieszkańców Barcina i okolic w Powstaniu Wielkopolskim w latach 1918/19" autorstwa Stefanii Szadłowskiej, Zdzisława Bokwy oraz Teresy Kaczmarek.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw, ale też członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin oraz wielu innych znamienitych gości.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń pani Stefanii Szadłowskiej, która kilka dni wcześniej obchodziła 85 urodziny. Jubilatce wręczono kwiaty oraz zaśpiewano serdeczne "Sto lat".
Następnie głos zabrał prezes Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin, pan Zdzisław Bokwa. Przedstawił krótko historię pracy nad książką oraz złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jej wydania.

Pan Michał Pęziak, burmistrz Barcina oraz pan Włodzimierz Wełnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej podkreślali, jak ważna dla historii miasta jest ta publikacja. Zebranie i usystematyzowanie informacji na temat Barciniaków walczących w Powstaniu Wielkopolskim to zapełnienie ogromnej luki w historii Barcina.
W imieniu czytelników za książkę podziękowała również pani dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin, pani Grażyna Szafraniak. Zaznaczała, że zebranie relacji uczestników powstania pozwoli uchronić naszych bohaterów od zapomnienia.

Głos zabrali również pan Czesław Cieślak, opiekun Izby Tradycji oraz pan Wojciech Paluszyński, Prezes Koła Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu. Pan Paluszyński ponadto przekazał na ręce pana Bokwy całkiem nowe materiały, dotyczące udziału mieszkańców Barcina w Powstaniu Wielkopolskim.   
 
Zebrani goście mogli również obejrzeć krótką inscenizację, którą przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Barcinie. Wyrecytowano patriotyczne wiersze i zaśpiewano pieśni, które w czasie Powstania zagrzewały do boju naszych dzielnych żołnierzy. Dla tych młodych ludzi to spotkanie było z pewnością ważną lekcją historii dotyczącej Barcina.  

"Udział mieszkańców Barcina i okolic w Powstaniu Wielkopolskim w latach 1918/19" jest pierwszą książką zredagowaną i wydaną przez członków Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Książki niestety nie można nigdzie kupić, ale można ją wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Barcinie. Autorzy zaznaczają, że zgromadzili już wiele innych informacji, dotyczących uczestnictwa Barciniaków w Powstaniu Wielkopolskim, które będą umieszczone w drugim, rozszerzonym wydaniu książki.

Zmieniony: Środa, 06. Styczeń 2010 00:09