14 sierpnia 1938 r.: Wielkie święto strzeleckie w Wapiennie PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Czwartek, 14. Styczeń 2010 16:59

W 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa pod dowództwem komendanta Józefa Piłsudskiego wymaszerowała do walki o niepodległość Polski. Oddział "Strzelca" w Wapiennie obchodzi właśnie 24 rocznicę tego wielkiego wydarzenia.

Uroczyste obchody rozpoczęły się w Wapiennie już o godzinie 6 rano. O godzinie 7.30 oddział wraz z orkiestrą wymaszerował na nabożeństwo do kościoła parafialnego w Szczepanowie. Następnie zebrano się w sali fabrycznej w Wapiennie, aby wysłuchać transmisji radiowej przemówienia Głównego Komendanta Strzeleckiego w Warszawie. W obchodach uczestniczyło wiele znakomitych postaci. Na sali obecny był  między innymi dyrektor Kwiatkowski wraz z małżonką.

Do zebranych przemówił p. dyrektor Kwiatkowski. Następnie głos zabrał komendant oddziału męskiego "Strzelca" - podporucznik Sulecki oraz komendantka oddziału żeńskiego - p. Barczyńska.

Następnie odśpiewano hymn strzelecki i na wezwanie dyrektora Kwiatkowskiego wzniesiono trzykrotny okrzyk na cześć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, Pana Prezydenta, a także Armii i jej wodza, Marszałka Rydza-Śmigłego. Wspólnie odśpiewano pieśń "Jeszcze Polska nie zginęła".

Po południu odbyła się zabawa taneczna, połączona z uroczystym oddaniem strzałów na cześć Ojczyzny i jej żołnierzy.

15 sierpnia oddziały męski i żeński "Strzelca" wzięły także udział w nabożeństwie w kościele parafialnym w Szczepanowie, odprawionym z okazji rocznicy "Cudu nad Wisłą".

Źródło: Ilustrowany Kurier Pałucki; Rok XI, nr 98.