z prac towarzystwa
Życzenia na 8 marca PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 06. Marzec 2012 19:02
Gdybym był kogutem to bym piał
Gdybym miał fortunę to bym dał
Każdej Pani piękny kwiatek
i życzenia na dodatek,
by spełniły się Jej marzenia.
Takie są moje życzenia
na Międzynarodowy Dzień Kobiet w 2012 roku.
 
R. Pisz
 
Deszcz orderów przed 74 laty PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Piątek, 06. Styczeń 2012 17:23
Był taki unikalny czas w okresie międzywojennym, jeden w całej przeszłości, kiedy to w krótkim czasie uhonorowano orderami państwowymi za poniesione zasługi szereg mieszkańców Barcina. Było to bardzo miłe, że centralne władze państwowe dostrzegły wysiłek jego obywateli w działalności dla swojego miasta i kraju i to wynagrodziły w samo XX-lecie odzyskania niepodległości.

A to szczegóły:
Prezes Rady Ministrów, gen. dyw. dr med. Felicjan Sławoj-Składkowski nadał w dniu 23 czerwca 1938 roku Brązowy Krzyż Zasługi "za podniesienie stanu sanitarno-porządkowego":
1. Władysławowi Chojnackiemu,
2. Antoniemu Ciesielskiemu,
3. Pelagii Danielewiczowej,
4. Zofii Galasowej,
5. Kazimierzowi Krzewińskiemu,
6. Walentemu Leszczyńskiemu,
7. Kazimierzowi Owczrzakowi,
8. Marianowi Pałżewiczowi,
9. Franciszkowi Piotrowskiemu,
10. Józefowi Polgertowi,
11. Franciszkowi Strękowi,
12. Bronisławowi Wirchowskiemu.

Także Brązowy Krzyż Zasługi "za zasługi na polu pracy społecznej" przyznano:
13. Stanisławowi Adamskiemu,
14. Antoniemu Orkiszewskiemu,
15. Janowi Reinkemu,
16. Sewerynowi Jankowskiemu,
17. Mieczysławowi Łopińskiemu,
18. Julianowi Mikołajczykowi,
19. Sylwestrowi Wysockiemu,
20. Wincentemu Zawadzie.

Natomiast Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała żona burmistrza - Anna Piotrowska, założycielka kobiecego Strzelca.

Nieco później, 3 grudnia 1938 roku nadano Złoty Krzyż Zasługi miejscowemu proboszczowi, ks. Aleksandrowi Nowickiemu za zasługi na polu społecznym.

Wielu jeszcze innych obywateli Barcina, aktywnych w pracy dla dobra społeczeństwa, zasłużyło w tym czasie na tak zaszczytne wyróżnienia państwowe, ale tu ich nie ma.

Podał Jerzy Krzyś na podstawie "Orędownika urzedowego powiatu szubińskiego za 1938 rok".
 
Obrazy w barcińskiej farze PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Piątek, 06. Styczeń 2012 16:36

Kilka obrazów w barcińskiej farze pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła st. namalował artysta malarz z Pelplina Władysław Drapiewski (12 XI 1876 ? 30 XII 1961). Studiował on malarstwo w Berlinie, Paryżu i we Włoszech, gdzie szczególnie analizował obrazy renesansowe i freski Rafaela. Stał się mistrzem malarstwa kościelnego, a spod jego pędzla wyszło wiele obrazów z wizerunkami świętych. W Barcinie jego autorstwa są: Serce Pana Jezusa w prawym ołtarzu, św. Antoni, św. Jakub, św. Teresa.

Władysław Drapiewski był też twórcą polichromii wielu kościołów. W 1958 roku został uhonorowany przez papieża Piusa XII Krzyżem Komandorskim Orderu św. Grzegorza.

Jerzy Krzyś

 
15 lat Izby Tradycji PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Piątek, 06. Styczeń 2012 16:18

15 listopada 2011 roku obchodzono 15-lecie powstania i działalności barcińskiej Izby Tradycji. Uroczystości rocznicowe były doskonałą okazją do zorganizowania spotkania władz samorządowych i lokalnej społeczności z wieloletnim opiekunem Izby - Czesławem Cieślakiem.

Opiekun Izby Tradycji w trakcie uroczystości odebrał liczne gratulacje i upominki. Z rąk Przewodniczącej Rady Miejskiej Krystyny Barteckiej, wiceburmistrza Barcina Sławomira Różańskiego oraz poetki Jadwigi Stróżykiewicz przyjął serdeczne podziękowania za długoletnią kulturotwórczą działalność i popularyzację wiedzy o wydarzeniach i ludziach związanych z gminą Barcin.


Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:55
Więcej…
 
Jubileusz członków Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 16. Listopad 2011 15:58

5 lipca 2011 roku w Izbie Tradycji obchodzono wyjątkowy jubileusz. Dwaj członkowie Towarzystwa - Czesław Cieślak oraz Czesław Komorowski świętowali swoje 80. urodziny. Z tej okazji Zarząd TMMiGB zorganizował uroczyste spotkanie na cześć szanownych jubilatów.

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:55
Więcej…
 
Goście w Izbie Tradycji w 2011 roku PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 16. Listopad 2011 14:58

Dnia 17 maja 2011 r. przybył do Izby Tradycji pan Frydolin Kliczkowski i zaprezentował wydawnictwo z 2006 roku: Złotą Księgę Nauki Polskiej - Naukowców Zjednoczonej Europy, w której zamieszczony jest opis Jerzego Pietrzaka, wybitnego fizyka, profesora zwyczajnego Uniwersytetu Poznańskiego.

Dr habilitowany Jerzy Pietrzak był wybitnym uczonym specjalistą od fizyki ciała stałego. Jako uczony on pierwszy odebrał sygnał z mikroświata, posługując się do tego rezonansem jądrowym.

Profesor Jerzy Pietrzak urodził się w Barcinie w 1928 roku. Zmarł w Poznaniu 13 maja tego roku.

Więcej…
 
O budowniczym barcińskiego kościoła PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 15. Listopad 2011 23:34

Budowniczy barcińskiego kościoła św. Jakuba Apostoła Starszego - Kazimierz Przyłuski (ur. 1867) był także twórcą wielu obiektów architektonicznych w Inowrocławiu. Nadzorował budowy między innymi olbrzymiego kościoła Najświętszej Marii Panny, Banku Ludowego oraz Hotelu Bast. Był również budowniczym wielu inowrocławskich kamienic oraz własnej willi przy ulicy Solankowej.

Jerzy Krzyś

 
Bryczką na uroczystości rocznicowe PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 12. Lipiec 2011 15:28

11 czerwca 2011 roku Barcin hucznie obchodził uroczystości 470-lecia nadania praw miejskich. Pracownicy Urzędu Miasta, Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Kultury przygotowali mnóstwo atrakcji dla wszystkich mieszkańców Barcina i okolic.

Obchody rozpoczęły się pod budynkiem Urzędu Miasta tuż po godzinie 16., skąd barwny, przebrany w średniowieczne stroje korowód rycerzy, przedstawicieli organizacji lokalnych, szkół, bractwa kurkowego z Piechcina oraz strażaków, ruszył w kierunku starego miasta.

W organizację uroczystości rocznicowych czynnie włączyli się również członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin.

Prezes stowarzyszenia, Zdzisław Bokwa dzięki uprzejmości p. Danuty Wesołowskiej zorganizował zaprzęgniętą w konie bryczkę, którą przebrani w średniowieczne stroje Miłośnicy Barcina poruszali się w świątecznym korowodzie.

 

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:56
Więcej…
 
Pamiątkowy wieszak PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 21. Czerwiec 2011 14:12

Świat jest małym!!!

Przyszedłszy jednego razu do znajomych, chciałem powiesić swój płaszcz. Podano mi wieszak z tym napisem, który figuruje na załączonym zdjęciu. Na drugiej stronie drewnianej części był napis po niemiecku tej samej treści. Wieszak ten reklamujący firmę pochodził, więc z dużego składu konfekcyjnego Wojciecha Wroneckiego, jaki funkcjonował przed ostatnią wojną w Barcinie przy ulicy 4. Stycznia, obok sklepu rzeźnika Wilhelma Friedricha (obecnie budynek ten jest przebudowany). A jak świadczy archaiczna pisownia, wieszak ów datuje się jeszcze z czasów zaborów i ma co najmniej 90 lat.

 

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:57
Więcej…
 
Literacka fikcja PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Czwartek, 16. Czerwiec 2011 13:50
W naturze ludzkiej leży, że czasem wraca się do książki, czytanej kiedyś w młodym wieku. Dlatego też wziąłem do ręki bardzo poczytną kiedyś publikację znanego kpt. pil. Janusza Meissnera p.t. "Szkoła orląt". Ze zdumieniem natknąłem się na barwny opis bitwy powietrznej nad Barcinem ok. 4 września 1939 roku. Szkopuł w tym, że ta walka była tylko wytworem fantazji autora, a w rzeczywistości takiej w ogóle nie było.

Wyimaginowany opis autora wyglądał tak:
"Rejon Barcina był silnie broniony przez okopaną polską dywizję, która przygotowywała się do kontrataku po nawale własnej artylerii. Mocno zniszczony działaniami wojennymi Barcin jawi się, więc jako ważny polski węzeł oporu przeciwko najeźdźcy. Pierwsza Ochotnicza Eskadra myśliwska (nazywana popularnie Eskadrą Orląt), posiadająca 14 samolotów typu P-11, otrzymała zadanie osłony wojsk lądowych w piętnastokilometrowym pasie Kuźnica - Barcin. Już przed południem doszło do dramatycznych walk ze zgrupowaniem niemieckich bombowców, eskortowanych przez klucze nowoczesnych samolotów myśliwskich."

Na wielu stronach zostały szczegółowo opisane epizody tych walk, szczególnie emocjonalne pojedynki myśliwców, które wykonywały szereg karkołomnych ewolucji, aby zdobyć dobrą pozycję do ataku i mieć przewagę ogniową nad nieprzyjacielem. Zwycięstwo polskie było bezsprzeczne, strącono bowiem dziewięć maszyn wroga przy stracie jednego własnego samolotu.

Ale to wszystko, to tylko fikcja literacka. Jedynie wymieniany kilkakrotnie Barcin, był nazwą konkretną, ale degradacja Jego w opisie do rzędu wsi, jest dla nas nie do przyjęcia, gdyż Barcin jest przecież miastem, od co najmniej 539 lat.

Dla przykładu fragment tekstu:
"Do godziny ósmej panował w powietrzu i na ziemi spokój. (...)Baterie pod Barcinem milczały. Dalekie wysunięte na północny-wschód okopy leżały ciche i jakby martwe, szczerząc żółte zęby piaszczystych przedpiersi i zygzakami pełzające do wsi. Wieś właściwie nie istniała i była stosem rumowisk albo zwęglonych belek walających się między żałośnie wycelowanym i w niebo kominami. Wszyscy znali już te kominy i stanowiska strzeleckie przed nimi. To były nasze rowy."

Opis pola i samej walki został też dosłownie przytoczony w innej książce autora p.t. "Orły i orlęta", jako III część p.t. "Eskadra". Tam również można znaleźć w tekście kilkakrotnie słowo "Barcin". Cała akcja z września 1939r. przypomina nieco nalot toruńskiego dywizjonu myśliwców na Niemców pod Grutą w dniu 1 września 1939r.

Wiemy, że literatowi wolno swobodnie puszczać wodze fantazji i naciągać niektóre fakty lub je zmyślać, byle w pozytywnym celu. Tutaj celem było przecież powiększenie chwały polskiego lotnictwa i dlatego mieszkańcy Barcina chyba autorowi wybaczą tę licencję litracką.        

Jerzy Krzyś
Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:59
 
Wieści historyczne PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Sobota, 04. Czerwiec 2011 19:17

W książce Sławomira Łanieckiego pt. "Nadnoteckie pałace, dwory, folwarki Krajny i Pałuk" wyczytałem, że Jan Krotoski herbu Leszczyc był postacią nietuzinkową. Jego rodzina wywodziła się z Krotoszyna, leżącego nieopodal Barcina. Był synem wojewody brzesko-kujawskiego - Andrzeja i Anny z Kościeleckich. Prawdopodobnie już w młodości zaczął sympatyzować z ruchami innowierczymi, a około 1554 roku przystąpił do ruchu religijnego Jenoty Braci Czeskich, stając się z czasem jednym z czołowych polskich innowierców i zwolenników tolerancji religijnej.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się przed 1548 rokiem, kiedy jako kasztelan rogoziński posłował na jesienny sejm. Pięć lat później piastował już funkcję kasztelana inowrocławskiego, a od 1562 r. - wojewody inowrocławskiego.

Dzięki wspieraniu ruchu protestanckiego oraz innym zasługom na polu walki o tolerancję i pokój religijny, jego nazwisko stało się znane w całej Europie i przytaczane w wielu dziełach naukowych i literackich.

Jan Krotoski był między innymi posłem do władcy państwa moskiewskiego - Iwana Groźnego. W 1573 roku podpisywał konfederację warszawską, regulującą sprawy tolerancji religijnej w Rzeczypospolitej. Podczas elekcji Henryka Walezego był przeciwnikiem jego kandydatury, ale po wyborze Francuza na tron Polski, oddał mu swoje usługi, za co król wynagrodził do dochodami z bydgoskich żup solnych. Podczas kolejnego bezkrólewia ostatecznie opowiedział się za Stefanem Batorym.

Zmarł w 1577 roku.

Opracował Zdzisław Bokwa

 
Poseł na sejm RP w barcińskiej Izbie Tradycji PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 18. Maj 2011 13:15

19 kwietnia 2011 roku w Urzędzie Miejskim w Barcinie pełnił dyżur poselski pan Eugeniusz Kłopotek - poseł na sejm RP z ramienia partii PSL. Korzystając z tej unikalnej okazji prezes TMMiGB - Zdzisław Bokwa zaprosił go do zwiedzenia barcińskiej Izby Tradycji, w której jedno z pomieszczeń poświęcone jest historii Ruchu Ludowego na terenie gminy Barcin. Autorem tejże ekspozycji fotograficznej jest Zdzisław Bokwa.

 
Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 11:00
Więcej…
 
Walne Zebranie Towarzystwa PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 17. Maj 2011 14:42

Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy, 18 kwietnia 2011 roku w Miejskim Domu Kultury w Barcinie członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin spotkali się na pierwszym w tym roku Walnym Zebraniu stowarzyszenia.

Obrady rozpoczął prezes TMMiGB, p. Zdzisław Bokwa, który otworzył zebranie. Stwierdzono kworum - zebranie uznano za władne do podejmowania uchwał. Na przewodniczącego zebrania wybrano jednogłośnie p. Grzegorza Smolińskiego. Na protokolanta zebrania wybrano jednogłośnie p. Teresę Kaczmarek. Uczestnicy zebrania przyjęli jednogłośnie przedstawiony porządek obrad.

 
Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 11:05
Więcej…
 
Apel do opiekunów miejsc kultu religijnego na terenie gminy Barcin PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 03. Maj 2011 12:23

Maj jest Miesiącem Maryjnym, w którym mieszkańcy miasta i wsi tradycyjnie spotykają się przy figurach i krzyżach na wspólne uroczystości i modlitwy. Wydana w 2010 roku książka pt. "Miejsca kultu religijnego na terenie miasta i gminy Barcin" dowiodła, jak bardzo mieszkańcy przywiązani są do tych małych obiektów sakralnych oraz jak żywa jest w dalszym ciągu tradycja naszych przodków.

W związku z tym Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy o udekorowanie wszystkich krzyży i kapliczek. Mając w pamięci ubiegłoroczne piękne uroczystości majowe, zachęcamy również i w tym roku do spotkań oraz wspólnej modlitwy.

Ponadto uczestników zachęcamy do utrwalenia wszystkich uroczystości na zdjęciach lub na filmach. Fotorelacje prosimy przesyłać do Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Zdjęcia i filmy można przesyłać bądź drogą pocztową na adres: TMMiGB ul. Mogileńska 3, bądź drogą elektroniczną, na adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przesłane zdjęcia umieścimy na naszej stronie internetowej www.tmmigb.org

Najpiękniejsze zdjęcia zostaną nagrodzone i za zgodą autorów umieszczone w planowanym drugim wydaniu książki "Miejsca kultu religijnego na terenie miasta i gminy Barcin".

Zdzisław Bokwa
Prezes TMMiGB

 

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 11:06
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej > Ostatnie >>

Strona 6 z 9