z prac towarzystwa
Jubileusz członków Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 16. Listopad 2011 15:58

5 lipca 2011 roku w Izbie Tradycji obchodzono wyjątkowy jubileusz. Dwaj członkowie Towarzystwa - Czesław Cieślak oraz Czesław Komorowski świętowali swoje 80. urodziny. Z tej okazji Zarząd TMMiGB zorganizował uroczyste spotkanie na cześć szanownych jubilatów.

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:55
Więcej…
 
Goście w Izbie Tradycji w 2011 roku PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 16. Listopad 2011 14:58

Dnia 17 maja 2011 r. przybył do Izby Tradycji pan Frydolin Kliczkowski i zaprezentował wydawnictwo z 2006 roku: Złotą Księgę Nauki Polskiej - Naukowców Zjednoczonej Europy, w której zamieszczony jest opis Jerzego Pietrzaka, wybitnego fizyka, profesora zwyczajnego Uniwersytetu Poznańskiego.

Dr habilitowany Jerzy Pietrzak był wybitnym uczonym specjalistą od fizyki ciała stałego. Jako uczony on pierwszy odebrał sygnał z mikroświata, posługując się do tego rezonansem jądrowym.

Profesor Jerzy Pietrzak urodził się w Barcinie w 1928 roku. Zmarł w Poznaniu 13 maja tego roku.

Więcej…
 
O budowniczym barcińskiego kościoła PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 15. Listopad 2011 23:34

Budowniczy barcińskiego kościoła św. Jakuba Apostoła Starszego - Kazimierz Przyłuski (ur. 1867) był także twórcą wielu obiektów architektonicznych w Inowrocławiu. Nadzorował budowy między innymi olbrzymiego kościoła Najświętszej Marii Panny, Banku Ludowego oraz Hotelu Bast. Był również budowniczym wielu inowrocławskich kamienic oraz własnej willi przy ulicy Solankowej.

Jerzy Krzyś

 
Bryczką na uroczystości rocznicowe PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 12. Lipiec 2011 15:28

11 czerwca 2011 roku Barcin hucznie obchodził uroczystości 470-lecia nadania praw miejskich. Pracownicy Urzędu Miasta, Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Kultury przygotowali mnóstwo atrakcji dla wszystkich mieszkańców Barcina i okolic.

Obchody rozpoczęły się pod budynkiem Urzędu Miasta tuż po godzinie 16., skąd barwny, przebrany w średniowieczne stroje korowód rycerzy, przedstawicieli organizacji lokalnych, szkół, bractwa kurkowego z Piechcina oraz strażaków, ruszył w kierunku starego miasta.

W organizację uroczystości rocznicowych czynnie włączyli się również członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin.

Prezes stowarzyszenia, Zdzisław Bokwa dzięki uprzejmości p. Danuty Wesołowskiej zorganizował zaprzęgniętą w konie bryczkę, którą przebrani w średniowieczne stroje Miłośnicy Barcina poruszali się w świątecznym korowodzie.

 

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:56
Więcej…
 
Pamiątkowy wieszak PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 21. Czerwiec 2011 14:12

Świat jest małym!!!

Przyszedłszy jednego razu do znajomych, chciałem powiesić swój płaszcz. Podano mi wieszak z tym napisem, który figuruje na załączonym zdjęciu. Na drugiej stronie drewnianej części był napis po niemiecku tej samej treści. Wieszak ten reklamujący firmę pochodził, więc z dużego składu konfekcyjnego Wojciecha Wroneckiego, jaki funkcjonował przed ostatnią wojną w Barcinie przy ulicy 4. Stycznia, obok sklepu rzeźnika Wilhelma Friedricha (obecnie budynek ten jest przebudowany). A jak świadczy archaiczna pisownia, wieszak ów datuje się jeszcze z czasów zaborów i ma co najmniej 90 lat.

 

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:57
Więcej…
 
Literacka fikcja PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Czwartek, 16. Czerwiec 2011 13:50
W naturze ludzkiej leży, że czasem wraca się do książki, czytanej kiedyś w młodym wieku. Dlatego też wziąłem do ręki bardzo poczytną kiedyś publikację znanego kpt. pil. Janusza Meissnera p.t. "Szkoła orląt". Ze zdumieniem natknąłem się na barwny opis bitwy powietrznej nad Barcinem ok. 4 września 1939 roku. Szkopuł w tym, że ta walka była tylko wytworem fantazji autora, a w rzeczywistości takiej w ogóle nie było.

Wyimaginowany opis autora wyglądał tak:
"Rejon Barcina był silnie broniony przez okopaną polską dywizję, która przygotowywała się do kontrataku po nawale własnej artylerii. Mocno zniszczony działaniami wojennymi Barcin jawi się, więc jako ważny polski węzeł oporu przeciwko najeźdźcy. Pierwsza Ochotnicza Eskadra myśliwska (nazywana popularnie Eskadrą Orląt), posiadająca 14 samolotów typu P-11, otrzymała zadanie osłony wojsk lądowych w piętnastokilometrowym pasie Kuźnica - Barcin. Już przed południem doszło do dramatycznych walk ze zgrupowaniem niemieckich bombowców, eskortowanych przez klucze nowoczesnych samolotów myśliwskich."

Na wielu stronach zostały szczegółowo opisane epizody tych walk, szczególnie emocjonalne pojedynki myśliwców, które wykonywały szereg karkołomnych ewolucji, aby zdobyć dobrą pozycję do ataku i mieć przewagę ogniową nad nieprzyjacielem. Zwycięstwo polskie było bezsprzeczne, strącono bowiem dziewięć maszyn wroga przy stracie jednego własnego samolotu.

Ale to wszystko, to tylko fikcja literacka. Jedynie wymieniany kilkakrotnie Barcin, był nazwą konkretną, ale degradacja Jego w opisie do rzędu wsi, jest dla nas nie do przyjęcia, gdyż Barcin jest przecież miastem, od co najmniej 539 lat.

Dla przykładu fragment tekstu:
"Do godziny ósmej panował w powietrzu i na ziemi spokój. (...)Baterie pod Barcinem milczały. Dalekie wysunięte na północny-wschód okopy leżały ciche i jakby martwe, szczerząc żółte zęby piaszczystych przedpiersi i zygzakami pełzające do wsi. Wieś właściwie nie istniała i była stosem rumowisk albo zwęglonych belek walających się między żałośnie wycelowanym i w niebo kominami. Wszyscy znali już te kominy i stanowiska strzeleckie przed nimi. To były nasze rowy."

Opis pola i samej walki został też dosłownie przytoczony w innej książce autora p.t. "Orły i orlęta", jako III część p.t. "Eskadra". Tam również można znaleźć w tekście kilkakrotnie słowo "Barcin". Cała akcja z września 1939r. przypomina nieco nalot toruńskiego dywizjonu myśliwców na Niemców pod Grutą w dniu 1 września 1939r.

Wiemy, że literatowi wolno swobodnie puszczać wodze fantazji i naciągać niektóre fakty lub je zmyślać, byle w pozytywnym celu. Tutaj celem było przecież powiększenie chwały polskiego lotnictwa i dlatego mieszkańcy Barcina chyba autorowi wybaczą tę licencję litracką.        

Jerzy Krzyś
Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 10:59
 
Wieści historyczne PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Sobota, 04. Czerwiec 2011 19:17

W książce Sławomira Łanieckiego pt. "Nadnoteckie pałace, dwory, folwarki Krajny i Pałuk" wyczytałem, że Jan Krotoski herbu Leszczyc był postacią nietuzinkową. Jego rodzina wywodziła się z Krotoszyna, leżącego nieopodal Barcina. Był synem wojewody brzesko-kujawskiego - Andrzeja i Anny z Kościeleckich. Prawdopodobnie już w młodości zaczął sympatyzować z ruchami innowierczymi, a około 1554 roku przystąpił do ruchu religijnego Jenoty Braci Czeskich, stając się z czasem jednym z czołowych polskich innowierców i zwolenników tolerancji religijnej.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się przed 1548 rokiem, kiedy jako kasztelan rogoziński posłował na jesienny sejm. Pięć lat później piastował już funkcję kasztelana inowrocławskiego, a od 1562 r. - wojewody inowrocławskiego.

Dzięki wspieraniu ruchu protestanckiego oraz innym zasługom na polu walki o tolerancję i pokój religijny, jego nazwisko stało się znane w całej Europie i przytaczane w wielu dziełach naukowych i literackich.

Jan Krotoski był między innymi posłem do władcy państwa moskiewskiego - Iwana Groźnego. W 1573 roku podpisywał konfederację warszawską, regulującą sprawy tolerancji religijnej w Rzeczypospolitej. Podczas elekcji Henryka Walezego był przeciwnikiem jego kandydatury, ale po wyborze Francuza na tron Polski, oddał mu swoje usługi, za co król wynagrodził do dochodami z bydgoskich żup solnych. Podczas kolejnego bezkrólewia ostatecznie opowiedział się za Stefanem Batorym.

Zmarł w 1577 roku.

Opracował Zdzisław Bokwa

 
Poseł na sejm RP w barcińskiej Izbie Tradycji PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 18. Maj 2011 13:15

19 kwietnia 2011 roku w Urzędzie Miejskim w Barcinie pełnił dyżur poselski pan Eugeniusz Kłopotek - poseł na sejm RP z ramienia partii PSL. Korzystając z tej unikalnej okazji prezes TMMiGB - Zdzisław Bokwa zaprosił go do zwiedzenia barcińskiej Izby Tradycji, w której jedno z pomieszczeń poświęcone jest historii Ruchu Ludowego na terenie gminy Barcin. Autorem tejże ekspozycji fotograficznej jest Zdzisław Bokwa.

 
Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 11:00
Więcej…
 
Walne Zebranie Towarzystwa PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 17. Maj 2011 14:42

Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy, 18 kwietnia 2011 roku w Miejskim Domu Kultury w Barcinie członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin spotkali się na pierwszym w tym roku Walnym Zebraniu stowarzyszenia.

Obrady rozpoczął prezes TMMiGB, p. Zdzisław Bokwa, który otworzył zebranie. Stwierdzono kworum - zebranie uznano za władne do podejmowania uchwał. Na przewodniczącego zebrania wybrano jednogłośnie p. Grzegorza Smolińskiego. Na protokolanta zebrania wybrano jednogłośnie p. Teresę Kaczmarek. Uczestnicy zebrania przyjęli jednogłośnie przedstawiony porządek obrad.

 
Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 11:05
Więcej…
 
Apel do opiekunów miejsc kultu religijnego na terenie gminy Barcin PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 03. Maj 2011 12:23

Maj jest Miesiącem Maryjnym, w którym mieszkańcy miasta i wsi tradycyjnie spotykają się przy figurach i krzyżach na wspólne uroczystości i modlitwy. Wydana w 2010 roku książka pt. "Miejsca kultu religijnego na terenie miasta i gminy Barcin" dowiodła, jak bardzo mieszkańcy przywiązani są do tych małych obiektów sakralnych oraz jak żywa jest w dalszym ciągu tradycja naszych przodków.

W związku z tym Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy o udekorowanie wszystkich krzyży i kapliczek. Mając w pamięci ubiegłoroczne piękne uroczystości majowe, zachęcamy również i w tym roku do spotkań oraz wspólnej modlitwy.

Ponadto uczestników zachęcamy do utrwalenia wszystkich uroczystości na zdjęciach lub na filmach. Fotorelacje prosimy przesyłać do Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Zdjęcia i filmy można przesyłać bądź drogą pocztową na adres: TMMiGB ul. Mogileńska 3, bądź drogą elektroniczną, na adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przesłane zdjęcia umieścimy na naszej stronie internetowej www.tmmigb.org

Najpiękniejsze zdjęcia zostaną nagrodzone i za zgodą autorów umieszczone w planowanym drugim wydaniu książki "Miejsca kultu religijnego na terenie miasta i gminy Barcin".

Zdzisław Bokwa
Prezes TMMiGB

 

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 11:06
Więcej…
 
Adres mailowy do Towarzystwa PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Poniedziałek, 18. Kwiecień 2011 15:22

Wszystkich mieszkańców Barcina zachęcamy do przesyłania na adres mailowy Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin interesujących informacji, dotyczących przeszłości naszej gminy. Czekamy na historyczne zdjęcia, unikalne artykuły i dokumenty, które odkryją przed mieszkańcami zapomniane dzieje miasta i okolic.

Zachęcamy również do przesyłania zdjęć przedstawiających bieżące życie gminy.

Na wszelkie pytania, sugestie na temat działalności naszego Stowarzyszenia czekamy pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Wszystkie materiały za zgodą autorów zamieścimy na naszej stronie. 

 

 
Aktualny plan pracy TMMiGB na 2011 rok PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Poniedziałek, 11. Kwiecień 2011 15:25
W dniu 30 marca 2011 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Uczestnicy zebrania zgłosili i przedyskutowali poprawki dotyczące realizacji planu pracy w bieżącym roku. Tegoroczna aktywność członków Stowarzyszenia uwzględnia kilka najważniejszych kierunków działalności. Propozycje zadań ujęto w nowym, poprawionym planie pracy, obowiązującym w 2011 roku:

1. Uzupełnienie rozszerzonego wydania książki "Udział mieszkańców Barcina i okolic w Powstaniu Wielkopolskim w latach 1918-1919".

2. Zebranie materiałów do tematu "Dwudziestolecie międzywojenne w Barcinie i jego okolicach".

3. Zgromadzenie materiałów do wydania "Dwory i dworki gminy Barcin".

4. Usystematyzowanie materiałów do książki "Zasiedlenie w Barcinie".

5. Zaproponowanie konspektu opracowania "Zasłużeni mieszkańcy Barcina i okolic".

6. Udział TMMiGB w obchodach 470. rocznicy nadania Barcinowi praw miejskich.
 
Tabakiera Jakuba Wojciechowskiego PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 05. Kwiecień 2011 17:28

Nieżyjący już Kazimierz Wiśniewski przekazał mi informację, że Jakub Wojciechowski, kiedy wychodził z pracy w kamieniołomie, zawsze zanim wsiadł na rower, dobywał tabakierkę i zażywał tabaki. Następnie głośno kichał i dopiero wówczas wsiadał na rower. A wsiadał okrakiem, to znaczy prawą nogą nadeptywał na wysoko stojący pedał, a lewą lekko się odbijał.

Kazimierz Wiśniewski mógł to obserwować, bo pracował na podeście potocznie zwanym blachą. Podest ów stanowił dach hali maszyn wyciągających z wyrobiska wagoniki załadowane skałą wapienną. Jedną z takich maszyn obsługiwał właśnie Jakub Wojciechowski. Wagoniki zwane potocznie wózkami, wyciągane były z wyrobiska na wspomniany podest i tam rozdzielane. Te załadowane skałą w przybliżeniu wielkości głowy (z tak zwanym głowaczem) trafiały do wagonów kolejowych, natomiast te ze skałą o większych gabarytach - do pieców. W piecach wypalane były na wapno.

Na marginesie wspomnę, że zanim wózki trafiały na blachę (czytaj podest), wpychane były przez robotników na blachę znajdującą się na wyrobisku. Ta blacha nosiła nazwę rajtówy. Na rajtówie wózki przyczepiane były do lin stalowych i wyciągane między innymi przez Jakuba Wojciechowskiego na podest. Różnicę między jedną a drugą blachą wyjaśnił mi Sylwester Kempiński.

Czesław Cieślak


Źródło:
"Pogłos Barcina"
nr 02/03.2011
str. 12

 
Wiosenne zebranie Towarzystwa PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 29. Marzec 2011 20:45

21 marca 2011 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin zebrali się w barcińskiej Izbie Tradycji. Spotkanie, chociaż w nielicznym gronie, było okazją do oceny aktualnych wydarzeń, przeanalizowania zadań, jakie Towarzystwo wyznaczyło sobie w 2011 roku oraz przedyskutowania kilku istotnych dla stowarzyszenia problemów.  

Zmieniony: Poniedziałek, 31. Marzec 2014 15:08
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej > Ostatnie >>

Strona 6 z 8