z prac towarzystwa
Adres mailowy do Towarzystwa PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Poniedziałek, 18. Kwiecień 2011 15:22

Wszystkich mieszkańców Barcina zachęcamy do przesyłania na adres mailowy Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin interesujących informacji, dotyczących przeszłości naszej gminy. Czekamy na historyczne zdjęcia, unikalne artykuły i dokumenty, które odkryją przed mieszkańcami zapomniane dzieje miasta i okolic.

Zachęcamy również do przesyłania zdjęć przedstawiających bieżące życie gminy.

Na wszelkie pytania, sugestie na temat działalności naszego Stowarzyszenia czekamy pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Wszystkie materiały za zgodą autorów zamieścimy na naszej stronie. 

 

 
Aktualny plan pracy TMMiGB na 2011 rok PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Poniedziałek, 11. Kwiecień 2011 15:25
W dniu 30 marca 2011 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Uczestnicy zebrania zgłosili i przedyskutowali poprawki dotyczące realizacji planu pracy w bieżącym roku. Tegoroczna aktywność członków Stowarzyszenia uwzględnia kilka najważniejszych kierunków działalności. Propozycje zadań ujęto w nowym, poprawionym planie pracy, obowiązującym w 2011 roku:

1. Uzupełnienie rozszerzonego wydania książki "Udział mieszkańców Barcina i okolic w Powstaniu Wielkopolskim w latach 1918-1919".

2. Zebranie materiałów do tematu "Dwudziestolecie międzywojenne w Barcinie i jego okolicach".

3. Zgromadzenie materiałów do wydania "Dwory i dworki gminy Barcin".

4. Usystematyzowanie materiałów do książki "Zasiedlenie w Barcinie".

5. Zaproponowanie konspektu opracowania "Zasłużeni mieszkańcy Barcina i okolic".

6. Udział TMMiGB w obchodach 470. rocznicy nadania Barcinowi praw miejskich.
 
Tabakiera Jakuba Wojciechowskiego PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 05. Kwiecień 2011 17:28

Nieżyjący już Kazimierz Wiśniewski przekazał mi informację, że Jakub Wojciechowski, kiedy wychodził z pracy w kamieniołomie, zawsze zanim wsiadł na rower, dobywał tabakierkę i zażywał tabaki. Następnie głośno kichał i dopiero wówczas wsiadał na rower. A wsiadał okrakiem, to znaczy prawą nogą nadeptywał na wysoko stojący pedał, a lewą lekko się odbijał.

Kazimierz Wiśniewski mógł to obserwować, bo pracował na podeście potocznie zwanym blachą. Podest ów stanowił dach hali maszyn wyciągających z wyrobiska wagoniki załadowane skałą wapienną. Jedną z takich maszyn obsługiwał właśnie Jakub Wojciechowski. Wagoniki zwane potocznie wózkami, wyciągane były z wyrobiska na wspomniany podest i tam rozdzielane. Te załadowane skałą w przybliżeniu wielkości głowy (z tak zwanym głowaczem) trafiały do wagonów kolejowych, natomiast te ze skałą o większych gabarytach - do pieców. W piecach wypalane były na wapno.

Na marginesie wspomnę, że zanim wózki trafiały na blachę (czytaj podest), wpychane były przez robotników na blachę znajdującą się na wyrobisku. Ta blacha nosiła nazwę rajtówy. Na rajtówie wózki przyczepiane były do lin stalowych i wyciągane między innymi przez Jakuba Wojciechowskiego na podest. Różnicę między jedną a drugą blachą wyjaśnił mi Sylwester Kempiński.

Czesław Cieślak


Źródło:
"Pogłos Barcina"
nr 02/03.2011
str. 12

 
Wiosenne zebranie Towarzystwa PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 29. Marzec 2011 20:45

21 marca 2011 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin zebrali się w barcińskiej Izbie Tradycji. Spotkanie, chociaż w nielicznym gronie, było okazją do oceny aktualnych wydarzeń, przeanalizowania zadań, jakie Towarzystwo wyznaczyło sobie w 2011 roku oraz przedyskutowania kilku istotnych dla stowarzyszenia problemów.  

Zmieniony: Poniedziałek, 31. Marzec 2014 15:08
Więcej…
 
Miły list do Towarzystwa Miłośników Barcina PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Piątek, 25. Marzec 2011 15:00

Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin dostaje mnóstwo gratulacji w związku z wydanymi książkami oraz całą działalnością na rzecz pamięci o naszej małej ojczyźnie. Ciepłe słowa docierają do członków Towarzystwa z całego kraju, a nawet i ze świata.

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 15:47
Więcej…
 
Barcinianie sponsorami poznańskiego klasztoru PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 09. Marzec 2011 15:13
Wdowa po właścicielu Barcina i fundatorze kościoła św. Jakuba, Jakubie Gosłowskim - Elżbieta z Mycielskich sponsorowała w dużym stopniu budowę Klasztoru Reformatorów w Poznaniu. Pewne sumy na jego budowę przekazali również płatnicy czynszów z Barcina.

Jerzy Krzyś
 
Sprawozdanie z działalności TMMiGB za 2010 rok PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 01. Marzec 2011 19:37
Sprawozdanie z działalności Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin za 2010 rok


Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin prowadzi działalność w oparciu o Statut przyjęty na walnym zebraniu w dniu 23.09.2008 r.

W 2010 roku Zarząd Towarzystwa odbył sześć posiedzeń oraz zorganizował Walne Zebranie w dniu 16.04.2010 r.

W roku sprawozdawczym z członkostwa w Towarzystwie zrezygnowały 3 osoby. Natomiast dwóm osobom, z uwagi na wyjątkowe zasługi dla pracy Towarzystwa, nadano honorowe członkostwo. Legitymację honorowego członka otrzymali: p. dr Jerzy Krzyś oraz p. Henryk Napieralski.

Więcej…
 
Barcin jako prywatne miasto PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Niedziela, 13. Luty 2011 12:00

Przez kilka wieków w czasach I Rzeczpospolitej Barcin był "prywatnym miastem", ściśle podporządkowanym właścicielowi, z symbolicznym tylko samorządem.

Jednym ze znanych takich właścicieli był Jan Józef Łochocki, starosta osiecki i błoński, żyjący w drugiej połowie XVIII wieku.

Wspomina o nim Adam Boniecki w "Herbarzu Polskim" (T. XV, s. 342). Autor podaje, że Jan Józef Łochocki pieczętował się herbem "Junosza" - na tarczy koloru czerwonego umieszczono wizerunek owcy stojącej na skrawku trawy.

Jerzy Krzyś
Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 15:56
 
Towarzystwo promuje kolejną książkę PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Sobota, 18. Grudzień 2010 16:01

15 grudnia w barcińskim Domu Kultury odbyła się prezentacja drugiej książki wydanej pod szyldem Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Publikacja pt. "Miejsca kultu religijnego na terenie miasta i gminy Barcin. Kapliczki, krzyże, figurki", pod redakcją prezesa stowarzyszenia, pana Zdzisława Bokwy jest wynikiem wielomiesięcznej współpracy z właścicielami i opiekunami sakralnych zabytków znajdujących się na terenie całej gminy.

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 15:59
Więcej…
 
Spotkanie z Honorowym Obywatelem Barcina PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Sobota, 11. Grudzień 2010 17:10

6 grudnia 2010 roku do Barcina z Grudziądza przyjechał znakomity gość - dr Jerzy Krzyś, który zawitał w swoje rodzinne strony w towarzystwie syna. Ta niespodziewana wizyta zaowocowała spotkaniem, które Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin zorganizowało w barcińskim Urzędzie Miasta.

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 16:00
Więcej…
 
Czwartkowy obiad w Sielcu PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 30. Listopad 2010 15:32

18 listopada 2010 roku prezes Towarzystwa Miłosników Miasta i Gminy Barcin, Zdzisław Bokwa uczestniczył w drugim "obiedzie czwartkowym", zorganizowanym w posiadłości pani Katarzyny Barbary Rodziewicz w Sielcu. Spotkanie w sieleckim "Dworze Marzeń" zaaranżowane przez Żnińskie Towarzystwo Kulturalne, poświęcone było wydarzeniom kulturalnym Żnina i Pałuk.

Zmieniony: Środa, 03. Kwiecień 2013 16:01
Więcej…
 
Honorowy członek TMMiGB PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Środa, 24. Listopad 2010 16:35

12 października 2010 roku prezes Towarzystwa Miłosników Miasta i Gminy Barcin, Zdzisław Bokwa w obecności sekretarza Towarzystwa, Teresy Kaczmarek, a także dyrektora Biblioteki Publicznej w Barcinie, Grażyny Szafraniak oraz Burmistrza Barcina, Michała Pęziaka wręczył legitymację dla honorowego członka Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin panu Henrykowi Napieralskiemu. Niestety stan zdrowia nie pozwolił panu Napieralskiemu odebrać wyróżnienia osobiście. W jego imieniu legitymację odebrała córka, Magdalena Pilichowska.

Zmieniony: Niedziela, 12. Grudzień 2010 15:53
Więcej…
 
Uzupełnienie do piosenki o Barcinie PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 09. Listopad 2010 15:18
Pan Pęziak basen wybudował
Jako burmistrz występował
Tak więc za jego kadencji
Barcin nowy triumf święci

R. Pisz
 
Plan plan pracy na 2011 rok PDF Drukuj Email
Wpisał Barbara Chojnowska   
Wtorek, 09. Listopad 2010 14:24

W dniu 21 września 2010 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Uczestnicy zebrania zgłosili kilka ciekawych projektów do zrealizowania w ramach działalności Towarzystwa. Propozycje zadań ujęto w planie pracy obowiązującym w 2011 roku:

1. Uzupełnienie rozszerzonego wydania książki "Udział mieszkańców Barcina i okolic w Powstaniu Wielkopolskim w latach 1918-1919".

2. Zebranie materiałów do tematu "Dwudziestolecie międzywojenne w Barcinie i jego okolicach".

3. Zgromadzenie materiałów do wydania "Dwory i dworki gminy Barcin".

4. Usystematyzowanie materiałów do książki "Zasiedlenie w Barcinie".

5. Zaproponowanie konspektu opracowania "Zasłużeni mieszkańcy Barcina i okolic".

6. Udział TMMiGB w obchodach 470. rocznicy nadania Barcinowi praw miejskich.

Zmieniony: Środa, 30. Marzec 2011 17:34
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej > Ostatnie >>

Strona 7 z 9